انواع اتاق در هتل


در این مطلب به معرفی انواع اتاق‌های رایج در هتل‌ها می‌پردازیم.Single Room: اتاقی که دارای یک تخت یک نفره می‌باشد.

(Single Room)                              Double Room: اتاقی که دارای یک تخت دو نفره بهم چسبیده می‌باشد.

 (Double Room)Twin Room: یک اتاق با دو تخت تک نفره جدا از هم که معمولاً با یک میز پاتختی از هم جدا شده است. 

  (Twin Room)Hollywood Twin Room: اتاقی با دو تخت یک نفره که با یک پشت تختی، مشترک می‌باشند.

(Hollywood Twin Room)Triple Room: اتاقی سه تخته که شامل یک تخت دو نفره و یک تخت یک‌ نفره و یا سه تخت یک ‌نفره می‌‌باشد. 

(Triple Room)Quadruple Room: اتاقی که دارای چهار تخت به صورت چهار تخت سینگل، یا دو تخت سینگل و یک تخت دبل و یا دو تخت دبل می‌باشد.

 (Quadruple Room)Connected Rooms: دو اتاق کنار هم که هر کدام دارای دو سرویس مجزا بوده و توسط یک درب از داخل به یکدیگر راه دارند.

(Connected Rooms)Adjoining Room: دو اتاق که توسط یک دیوار مشترک از هم جدا شده‌اند.

 (Adjoining Room)Duplex: یک اتاق دو طبقه که با پله‌های داخلی با یکدیگر مرتبط هستند.

    (Duplex)Cabana: اتاقی است در طبقه همکف هتل، که پنجره آن به دریا یا استخر باز می‌شود به طوری که فرد به طور مستقیم می‌تواند از اتاق خود وارد استخر یا دریا شود.

  (Cabana)Studio Room: به اتاق‌هایی گفته می‌شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می‌شود ولی در صورتی که مبل‌ها یا کاناپه‌ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهند یافت، از این رو روزها اتاق پذیرایی و شب‌ها اتاق خواب است. در اتاق استودیو فضای بین اتاق خواب و نشیمن به وسیله پارتیشن جداسازی شده است.

  (Studio Room)Parlour: اتاق بیشتر برای نشستن استفاده می‌شود و امکانات خوابیدن ندارد.

 (Parlour)Lanai: این نوع اتاق‌ها دارای چشم‌انداز به مناظر زیبایی مثل باغ و یا آبشار دارد.

 (Lanai)Efficiency Room: اتاق‌هایی که فضای خواب و زندگی مشترک دارند. آشپزخانه در این نوع اتاق‌ها وجود دارد.

 (Efficiency Room)King Bedroom: اتاقی با بزرگترین سایز تخت دبل.

  (King Bedroom)Queen Bedroom: یک اتاق با سایز بزرگ تخت دبل که اصطلاحاً تخت کویین نام دارد و کوچکتر از تخت کینگ می‌باشد.

  (Queen Bedroom)Fiesta Suite: این نوع واحد اقامتی معمولاً در هتل‌هایی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و پس از پایان مجلس عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می‌گیرد. معمولاً مخارج این سوئیت جزو هزینه‌های مجلس عروسی منظور گردیده و هزینه جداگانه‌ای ندارد.

 (Fiesta Suite)Suite: به مجموعه‏‌ای اتاق که دارای یک یا چند اتاق خواب و سالن پذیرایی مجزا باشد سوئیت می‌‏گویند. سوئیت دارای انواع گوناگونی می‌‏باشد.

 (Suite)Single Suite: سوئیت یک خوابه که دارای یک اتاق خواب و پذیرایی مجزا از هم می‌باشد و به آن سوئیت کوچک نیز می‌‌گویند.

  (Single Suite)
  Doublex Suite: سوئیت دوبلکس، سوئیتی است که دارای نشیمن و پذیرایی زیباست و اتاق خواب آن توسط چند پله بالاتر از فضای نشیمن قرار گرفته است.

 (Doublex Suite)Meeting Room: اتاق جلسات اتاقی است که گروه‌ها و تورها برای پذیرایی و جلسات هماهنگی با یکدیگر از آن استفاده می‌‏کنند و معمولاً به صورت ساعتی اجاره می‌‏گردد که دارای امکانات پذیرایی نیز می‌‏باشد.

  (Meeting Room)Mezzanine Room: به اتاق‌‏های پرسنلی می‌گویند که مخصوص کارکنان هتل می‌‏باشد تا در زمان استراحت از آن استفاده نمایند.

 (Mezzanine Room)Apartment: نوع دیگر از  واحد‌های اقامتی که دارای اتاق خواب و پذیرایی جدا می‌‏باشند و فضای محدودی برای آشپزی نیز در آن تعبیه شده است.

(Apartment)
Handicapped Rooms: اتاق مخصوص معلولین که معمولاً نزدیک آسانسور قرار دارد. این اتاق‌‏ها معمولاً بدون پله بوده و درب آن بزرگتر از حد معمول می‌‏باشد تا ویلچر به راحتی وارد آن شود و امکانات مورد نیاز در آن جهت رفاه حال معلولین تعبیه شده است.

 (Handicapped Rooms)Sico: این نوع اتاق دارای کاربری چند منظوره می‌باشد به اینصورت که در روز می‌توانیم از آن به عنوان اتاق کار و در شب به عنوان اتاق خواب استفاده کنیم. این اتاق دارای تخت مخصوص به نام مورفی بد می‌باشد که می‌توانیم در هنگامی که به آن نیاز نداریم آن را به داخل دیوار جای داد و در هنگام خواب آن را باز کنیم.


 (Sico)

گردآورنده: مهرداد مرادی