10 اقدام برای تمیز کردن اتاق‌های هتل در کمتر از 30 دقیقه


پرسنل خانه‌داری هتل کار خیلی سختی دارند زیرا آنها باید نهایتاً در عرض 30 دقیقه یک اتاق­ را آماده کنند. در اتاق­های هتل مهمانانی اقامت دارند که اتاق را زیر و رو می­کنند و یا کسانی آنجا هستند که دوست دارند در اتاق­شان برای خود مهمانی بگیرند، پس تا وقتی که درب اتاق باز نشده، نمی­توان گفت چه چیزی در انتظار شماست. اما اکثراً در شرایط عادی با بهره ­گیری از آموزش و تجهیزات درست می­توان اتاق را در کمتر از زمان تعیین شده 30 دقیقه ­ای مرتب کرد.

در زمان ورود به اتاق از روش استاندارد هتل پیروی کنید. خیلی از شرکت­ها قانونی را برای خدمه اجباری می­کنند که طبق این قانون خدمه قبل از ورود باید دو بار در بزنند و دو بار ورودشان را اعلام کنند. طبق این قانون خدمه نظافت قبل از ورود باید دو بار در بزنند و بعد اعلام کنند که برای نظافت آمده ­اند و سپس زمان رفتن به داخل اتاق هم باید ورودشان برای نظافت را اعلام کنند، دومین اعلام ورود به این دلیل ضروری است که شاید مهمانی که در اتاق حضور دارد صدای خدمه را از پشت در نشنیده باشد.


 • ملحفه ­های تخت را در بیاورید. وقتی وارد اتاق شدید همیشه تمیز کردن را با جدا کردن ملحفه ­ها شروع کنید. با این کار شما قادر خواهید بود از ملحفه­ های کثیف به عنوان بقچه ­ای برای جمع ­آوری سایر وسایل کثیف استفاده کنید و همه وسایل را با هم حمل کنید.
 • تخت را چک کنید تا خرابی یا لکه­ روی آن نباشد و تشک را صاف کنید. تخت را طبق استاندارد هتل مرتب کنید و ملحفه­ ها، کاورها و بالشت­ ها را خیلی خوب چک کنید و اطمینان حاصل کنید که لکه، مو و یا پارگی روی آنها نباشد.
 • با بیرون بردن رخت­ های کثیف و آشغال­ های اتاق، فضای بیشتری در اتاق باز کنید. همیشه آشغالها را از روی سطوحی که در معرض دید هستند جمع کنید ولی داخل کشوها را فراموش نکنید.
 • در مرحله بعد گردگیری کنید. همیشه اتاق باید از مرتفع­ ترین قسمت مبلمان و لوازم تا پایه همه صندلی ­ها گردگیری و تمیز شود. لبه پنجره ­ها، کلاهک لامپ ­ها و هر وسیله دکوری آویزان موجود را گردگیری کنید.
 • همه سطوح سخت را تمیز کنید. استفاده از سیستم نظافت با دسته‌بندی رنگی به منظور جلوگیری از آلودگی به شما پیشنهاد می­ شود. برای نظافت هر اتاق باید از ست دستمال­ های تمیز استفاده شود.
 • همیشه ضدعفونی کردن مناطق و اشیائی که بیشتر از سایرین در معرض تماس هستند از اهمیت بالایی برخوردار است، مناطق و اشیائی از قبیل کنترل از راه دور، دکمه­ چراغ­ ها، دستگیره­ های در و تلفن­ ها، به همه وسایل موجود در حمام و سرویس بهداشتی هم توجه ویژه داشته باشید.
 • در تمیز کردن حمام و دستشویی که شامل صندلی توالت و دستگیره­ های آن است، دقت بیشتری بکنید. آثار بجا مانده از میهمان قبلی از نوک دوش تا کف حمام باید از بین برود، مخصوصاً موها باید کاملاً تمیز شوند. شیرآلات باید طوری تمیز شده و برق انداخته شوند که هیچ لکه آبی روی آنها نباشد. پرده ­های حمام اگر کثیف شده باشند باید عوض شوند و حوله­ ها را هم عوض کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که همه وسیله­ هایی که هتل برای مهمان­ها آماده کرده است در اتاق قرار گیرند. این وسیله­ ها عبارتند از: محصولات بهداشت شخصی، چای/قهوه‌ساز، کیف­ های مخصوص لباس ­های کثیف، برچسب مزاحم نشوید، دفترچه­ ها و راهنمای ممطمئن شوید که لیوان­ و فنجان­ های تازه در اتاق گذاشته شوند و همه ساعت ­ها خیلی دقیق تنظیم کنید و زنگ آنها را خاموش کنید.
 • همه بالشت­ ها، روکش ­ها و پرده­ ها باید وضعیت ظاهری فوق­العاده ­ای داشته باشند و باید به شکل صحیح مرتب شوند.
 • همیشه در آخرین مرحله اتاق را جارو برقی بکشید و وقتی درون اتاق تمام شد، بیرون درب را هم جارو کنید. وقتی که جارو می­کشید فرش را چک کنید که لکه یا سوراخ نداشته باشد. با استفاده از لکه ­بر لکه ­های غذا، نوشیدنی و یا وسایل آرایش را تمیز کنید. جاروبرقی کشیدن اهمیت زیادی دارد چون باعث نگهداری از فرش ­های هتل می­شود و از گرد و خاک انباشته در فرش جلوگیری می ­کند و اگر درست انجام شود کرک ­های فرش را هم مرتب می ­کند.
 • وقتی کارتان تمام شد اتاق را با رایحه ­ای خنثی و دمایی معتدل ترک کنید.مترجم: مهرداد مرادی

لینک مقاله